FVBUSICOULOUR11
Karty do tachografów cyfrowych PDF Drukuj Email

 Zgodnie z przepisami unijnymi wraz z pojawieniem się tachografów cyfrowych, każde Państwo we wspólnocie rozpoczęło wydawanie kart elektronicznych do obsługi tachografów. Aktualnie istnieją 4 typy kart :

1. Karta kierowcy

    karta kierowcy

Karta kierowcy wydawana jest wszystkim uprawnionym poprze zpodmiot wydajacy, którym na terenie Polski jest PWPW (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych). Karta umozliwia prawidłową rejestrację czasu pracy, identyfikuje kierowcę oraz uprawnia do korzystania z tachografu cyfrowego. Karta kierowcy wydawana jest na 5 lat lecz nie dłuzej niz data wazności prawa jazdy posiadanego przez kierowcę. Należy pamiętać o cyklicznym pobieraniu danych z karty kierowcy.

wniosek o wydanie karty kierowcy 
wzór prawidłowo wypełnionego wniosku 

procedura składania wniosku:

Wypełniony wniosek w raz z załącznikiem dokumentów nalezy przesłać na adres :

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. (PWPW S.A.)
ul. Karczunkowska 30
02-871 Warszawa
z dopiskiem "STC"

do wniosku należy dołączyć :

 • kopię prawa jazdy 2:1,
 • fotografię kierowcy:
  • rozmiar: 3,5cm x 4,5cm,
  • tło białe,
  • bez nakrycia głowy, bez ciemnych okularów, lewy półprofil lub amfast (na wprost),
  • podpisaną na odwrocie imieniem i nazwiskiem,
 • dowód wniesienia opłaty za kartę (kopia lub oryginał).
opłata za kartę to 183 zł brutto    
numer konta: 04 1160 2202 0000 0000 6945 5545  

w tytule przelewu należy wpisać nr NIP oraz Imię i Nazwisko kierowcy, należy również pamiętac że jedna opłata może dotyczyć tylko i wyłącznie wydaniu 1 karty kierowcy więc jesli mamy do wyrobienia wiecej niż 1 należy dokonać kilka przelewów zgodnie z powyższą instrukcją.

    2 . Karta przedsiębiorstwa

    Karta przedsiębiorstwa

O kartę przedsiębiorstwa mogą wnioskować podmioty wykonujące przewozy drogowe, bedące włascicielami lub użytkownikami pojazdów wyposazonych w tachografy cyfrowe. Karta przedsiebiorstwa tak jak karta kierowcy wydawana jest na 5 lat. O karte przedsiebiorstwa nie mogą ubiegac się firmy prowadzace wykonywanie kalibracji i aktywacji tachografów cyfrowych. Karta przedsiębiorstwa umożliwia zablokowanie danych w tachografie oraz dostęp do danych poprzez wydruki, wyświetlanie lub ich pobieranie.

wniosek o wydanie karty przedsiębiorstwa
wzór prawidłowo wypełnionego wniosku
procedura składania wniosku

    3. Karta kontrolna 

Karta kontrolna

Umożliwia organom kontroli (ITD) pobranie danych z tachografu

    4. Karta warsztatowa

Karta warsztatowa

Wydawana serwisom posiadającym uprawnienia do wykonywania kalibracji.

Informacje ogólne

 Wszystkie karty chipowe jak i tachografy posiadają ograniczoną pojemność danych. Pojemność ta szczególnie ważna jest jeśli chodzi o kartę kierowcy. To ona jest podstawowym nośnikiem danych czasu pracy . Gdy pamięć karty się zapełni, najstarsze zapisane dane zostaną zastąpione przez najnowsze. Ze względu na to ograniczenie, zostały wprowadzone przepisy określające warunki archiwizacji danych z kart oraz tachografów cyfrowych.

 Należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe zabezpieczenie kart kierowców. Jak wiadomo kierowca bardzo często wkłada kartę do tachografu co powoduje szybkie wycieranie się modułu elektronicznego karty. Powinniśmy zapewnić jej prawidłową czystość stosując pokrowce. Trzeba uważać równiez na silne pole magnetyczne które występuje w wielu powszechnie stosowanych urządzeniach. Bliski kontakt np. z silnym magnesem może narazić ją na nieodwracalne uszkodzenie.

 Karty kierowców wyrabiamy w PWPW, jest to jedyny punkt gdzie możemy tego dokonać. Należy wypełnić formulaż i po dokonaniu wpłaty możemy przesłać go listem do w/w jednostki.

 

Komentarze  

 
+45 #1 Waracki Marek 2012-06-02 17:29
Błędna informacja na temat opłaty za Kartę Kierowcy !!!!!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

© 2014 -
Kostenlose Joomla Templates von funky-visions.de